BİZE ULAŞIN

CAN DOSTLARI 2016-2017 TEMSİLCİ ÖĞRETMEN EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve TÜVTÜRK iş birliğinde yürütülen Can Dostları Hareketi projesinin temsilci öğretmen eğitim semineri İstanbul’da gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve TÜVTÜRK iş birliğinde yürütülen Can Dostları Hareketi projesinin temsilci öğretmen eğitim seminerinin açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen ÖZDEMİR, küçük yaşlarda kazanılan olumlu davranışların kalıcılığına değinerek, Can Dostları Hareketi projesinin trafik güvenliği konusuna önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

TÜVTÜRK İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Melis AVALİN de Trafikte Sorumluluk Hareketi hakkında detaylı bilgi paylaştıktan sonra, Can Dostları Hareketi’nin uzun soluklu ve geniş kapsamlı yapısıyla, trafik eğitiminde örnek teşkil ettiğini dile getirdi. Bu projeyle yarına yatırım yaptıklarını dile getiren AVALİN, bu eğitim öğretim döneminde proje kapsamında eğitim alan tüm öğretmenlere başarılar diledi.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları arasında imzalanan iş birliği protokolüyle 2010 yılında başlayan Can Dostları Hareketi projesi ile okullarda trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığı artırmak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, öncelikle ilkokulların 4. sınıf öğretmenlerine yönelik trafik güvenliği konulu eğitim semineri düzenlenmiştir. Seminere katılan öğretmenler, kendi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine aldıkları eğitim ile ilgili bilgileri aktararak projenin okullarındaki tüm 4. sınıf öğretmen ve öğrencilerine yayılmasını sağlayacaklardır. Projeye özgü destekleyici materyaller ve kaynaklardan faydalanan öğretmenler, öğrencilere ve velilere trafik güvenliği eğitimi verirken, servis şoförlerine yönelik iletişim çalışmaları da gerçekleştirmektedir.

16 bin öğrenciye daha ulaşılacak!

İlkokul çağındaki çocukların trafik güvenliği açısından olumlu tutum ve davranışlar edinmesine büyük katkı sağlayan projenin 2016-2017 eğitim öğretim yılına yönelik temsilci öğretmen eğitim semineri 1-3 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Adana, Ankara, Artvin, Aydın, Burdur, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Mersin, Niğde, Ordu ve Sivas illerinden 75 öğretmenin ve projeden sorumlu il yöneticilerinin katıldığı seminerde, katılımcılara trafikteki tehlike ve riskler, taşıt sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar, kazalardan korunma, emniyet kemerinin önemi gibi birçok konuda eğitim verildi. Ayrıca, Trafik Güvenliği derslerinin daha verimli işlenmesi için tavsiyeler paylaşıldı ve etkileşimli uygulamalar yapıldı. Seminerin üçüncü gününde bir önceki eğitim öğretim yılında düzenlenen ve öğretmenlerin geliştirdikleri materyal ve uygulamaların yaygınlaşmasını hedefleyen İyi Uygulamalar Paylaşımı yarışmasının kazananları Kadriye ALDEMİR ve Özcan AŞIK isimli öğretmenler de şahsen sunum yaparak ve ödül ve plaketlerini aldılar.

İlki 2010-2011 eğitim öğretim yılında gerçekleşen eğitimlerle, bugüne kadar Türkiye genelinde 592 okulda 5 bin 500 öğretmene eğitim verildi. Öğretmenler aracılığıyla ise 168 bin öğrenciye, 336 binden fazla veliye ve 8 bin 500 servis şoförüne doğrudan ulaşılmıştır.

Can Dostları Hareketi projesi kapsamında temsilci öğretmen eğitimi semineri ile 2016-2017 eğitim öğretim yılında, 15 ilde 550 öğretmen, 16 bin öğrenci, 32 bin veli ve 500 servis şoförüne doğrudan ulaşılması hedeflenmektedir.