BİZE ULAŞIN

CAN DOSTLARI 2017-2018 TEMSİLCİ ÖĞRETMEN EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜVTÜRK iş birliğinde, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yürütülen Can Dostları Hareketi projesinin temsilci öğretmen eğitim semineri 24-26 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

7. yılına giren projeyle bugüne kadar yaklaşık 6 bin öğretmen, 184 bin öğrenci ve 368 bin veli ve 9 bin 300 servis şoförüne trafik güvenliği konulu eğitim ve mesajlarla ulaşıldı. Bu yıl düzenlenen eğitim seminerine 15 ilden 75 temsilci öğretmen ve 15 İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticisi katıldı. 2017-2018 eğitim öğretim döneminin sonuna kadar 530 öğretmen, 16 bin öğrenci ve 32 bin veliye ulaşılması hedefleniyor.

Millî Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları arasında imzalanan iş birliği protokolüyle 2010 yılında, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında başlayan Can Dostları Hareketi projesi, okullarda trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, öncelikle ilkokulların 4. sınıf öğretmenleri trafik güvenliği konulu eğitim seminerine katılıyor. Seminere katılan öğretmenler, kendi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine eğitim programını aktarıyor. Projeye özgü destekleyici materyaller ve kaynaklardan faydalanan öğretmenler, öğrencilere ve velilere trafik güvenliği eğitimi verirken, servis şoförlerine yönelik iletişim çalışmaları da gerçekleştiriyor. İlki 2010-2011 eğitim öğretim yılında gerçekleşen eğitimlerle, bugüne kadar Türkiye genelinde 667 okulda 6 bin öğretmene eğitim verildi. Öğretmenler aracılığıyla ise 184 bin öğrenciye, 368 bin veliye ve 9 bin 300 servis şoförüne doğrudan ulaşıldı.

İlkokul çağındaki çocukların trafik güvenliği açısından olumlu tutum ve davranışlar edinmesine büyük katkı sağlayan projenin 2017-2018 eğitim öğretim yılına yönelik temsilci öğretmen eğitim semineri 24-26 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Ağrı, Ankara, Batman, Bingöl, Düzce, Giresun, Hakkari, Iğdır, İstanbul, İzmir, Karabük, Kilis, Osmaniye, Şırnak ve Uşak illerinden 75 öğretmen ve 15 İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilisinin katıldığı seminerde, katılımcılara trafikteki tehlike ve riskler, taşıt sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar, kazalardan korunma, emniyet kemerinin önemi gibi birçok konuda eğitim verildi. Ayrıca, Trafik Güvenliği derslerinin daha verimli işlenmesi için tavsiyeler paylaşıldı ve etkileşimli uygulamalar yapıldı.

Bir önceki eğitim öğretim yılında düzenlenen ve öğretmenlerin geliştirdikleri materyal ve uygulamaların yaygınlaşmasını hedefleyen İyi Uygulamalar Paylaşımı yarışmasının kazananları İbrahim KIRDI, Burcu HASRA ve Tuğba ATAK isimli öğretmenler de şahsen sunum yaparak ödüllerini ve plaketlerini aldılar.