BİZE ULAŞIN

CAN DOSTLARI HAREKETİ
İYİ UYGULAMALAR PAYLAŞIMI SONUÇLANDI

Can Dostları Hareketi projesinin 2016-2017 eğitim öğretim yılı uygulamaları 1-3 Kasım 2016 tarihlerinde düzenlenen öğretmen eğitim semineriyle başlamıştır. Adana, Ankara, Artvin, Aydın, Burdur, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Mersin, Niğde, Ordu ve Sivas illerinden 75 okulda öğrenciler ve velilere yönelik etkinlikler eğitim öğretim yılı boyunca devam etmiştir.

Projenin sınıf içi uygulamaları sırasında trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda başvurulan yöntem ve uygulamaları yaygınlaştırmak ve diğer sınıf öğretmenlerini teşvik etmek amacıyla öğretmenler arasında İyi Uygulamalar Paylaşımı yarışması düzenlenmiştir. Projeyi okullarda birebir uygulayan öğretmenler, geliştirdikleri yeni ve farklı materyaller ve uygulamalarla yarışmaya başvurmuştur. 14 Nisan 2017 tarihine kadar alınan 23 başvuru, 17 Mayıs 2017 tarihinde, proje ortağı kurumların temsilcileri ve bağımsız akademisyenden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilmiştir.

Değerlendirme sonucunda, Konya İbrahim Hakkı Konyalı İlkokulu'ndan İbrahim KIRDI, okul koridor ve bahçesi donatım uygulaması, güvenli bisiklet sürüşü ile ilgili bilgilendirici afişler, tshirt tasarım yarışması ve elektronik tabela oyunu uygulaması ile birinci olmuştur. İzmir, Kıbrıs Şehitleri İkokulu'ndan Burcu HASRA ise öğrenci velilerini projeye dahil etmek için gerçekleştirdiği uygulamalar, maket sergisi, ışıklı trafik şemsiyesi ve öğrenciler tarafından gerçekleştirilen kamu spotu uygulaması ile ikinci olmuştur. Mersin ili, Tarsus ilçesi Atatürk İlkokulu'ndan Tuğba ATAK da "Trafik elçileri" isimli projesi ile birçok paydaş ve kamu kurum ve kuruluşla işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği farkındalık yürüyüşüyle üçüncü olurken, Konya ili, Sıraç Aydıntaşbaş İlkokulu'ndan Yusuf Ziya TER de öğrencileri için geliştirdiği güvenli bisiklete binme konulu uygulamaları ile mansiyon ödülü almaya hak kazanmıştır.

Yarışmanın kazananları, sırasıyla 1000, 750, 500 ve 250 liralık hediye çeki ve plaketle ödüllendirilecektir. Öğretmenler bir sonraki eğitim seminerinde de şahsen sunum yaparak, projenin gelecekteki öğretmenlerine ilham verecekler.

Başvuruda bulunan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyor, dereceye giren öğretmenlerimizi de tebrik ediyoruz.