BİZE ULAŞIN

CAN DOSTLARI HAREKETİ
RESİM YARIŞMASINDA KAZANANLAR BELLİ OLDU!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları işbirliğinde, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yürütülen Can Dostları Hareketi projesinde öğrencilere yönelik düzenlenen Resim Yarışması sonuçlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları arasında imzalanan işbirliği protokolüyle yürütülen Can Dostları Hareketi projesi, ilkokul 4. sınıf öğrencileri, veliler ve servis şoförlerinde trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır. Projenin birinci adımında ilkokulların 4. sınıf öğretmenleri trafik güvenliği konulu eğitim seminerine katılmaktadır. İkinci adımda, bu öğretmenler kendi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine eğitim programını aktarmaktadır. Destekleyici materyaller ve kaynaklardan faydalanan öğretmenler, öğrencilere ve velilere trafik güvenliği eğitimi verirken, servis şoförlerine yönelik iletişim çalışmaları da gerçekleştirmektedir. Bugüne kadar Türkiye genelinde 5552 öğretmene eğitim verilmiş, bu öğretmenler aracılığıyla da 184 bin öğrenciye, 368 bin veliye ve 9 bin servis şoförüne doğrudan ulaşılmıştır.

Proje kapsamında düzenlenen ve 2016-2017 eğitim öğretim yılında uygulandığı okullardaki dördüncü sınıf öğrencilerinin trafik güvenliği konusunda edindikleri bilgi ve becerileri resim yoluyla ifade etmesini amaçlayan Can Dostları Hareketi Resim Yarışması, 13 Şubat 2017 tarihinde duyurulmuş, 21 Nisan 2017 tarihine kadar başvurular alınmıştır.

Yarışmanın şartnamesi doğrultusunda, dördüncü sınıf öğrencilerinin edindikleri bilgi ve becerileri kullanarak, trafik güvenliği üzerine, serbest teknik ve malzemeyle yaptıkları resimler, tarafsız ve bağımsız jüri tarafından 18 Mayıs 2017 tarihinde değerlendirilmiştir.

Proje okullarında eğitim gören öğrencilerin toplam 1057 eserle başvurduğu yarışmada, gerçekleştirilen jüri değerlendirmesi sonucunda,

Kırşehir ili, Cumhuriyet İlkokulu’ndan Arda İŞGÜZAR isimli öğrenci birinci; Konya ili, Meram ilçesi, İbrahim Hakkı Konyalı İlkokulu’ndan Makbule Eda SELEŞ isimli öğrenci ikinci;

İstanbul ili, Şişli ilçesi, Nilüfer Hatun İlkokulu’ndan Zeynep ÖZTÜRK isimli öğrenci üçüncü olmuştur.

Adana ili, Sarıçam ilçesi, Ata İlkokulu’nan Esma EROL ve Sivas ili, Kızılırmak İlkokulu’ndan Melike Berra TEKMEN ise eserleriyle mansiyon ödülü almaya hak kazanmışlardır.

Yarışmada ilk 3 dereceyi alan öğrenciler birer adet yaratıcı etkinlik seti ve 1 yıllık çocuk dergisi aboneliği kazanırken, öğretmenleri ise çeşitli tutarlarda hediye çeki ile ödüllendirileceklerdir. Aynı zamanda ilk 3’te yer alan öğrencilerin okullarına da birer adet çok işlevli yazıcı hediye edilecektir. Mansiyon kazanan öğrenciler de 1 yıllık çocuk dergisi aboneliği ile ödüllendirilmiştir

Ödül kazanan tüm öğrencilerimizi, öğretmenlerini ve okullarını tebrik eder, tüm katılımcılara teşekkür ederiz.